I soffan blir vi lugna

Nora2

Andreasfredag är en fritidsklubb där barn ifrån 4:an och uppåt går varje fredag klockan 15.30 till 18.00. Vi pysslar, spelar sällskapsspel, leker lekar och mycket mer. Först fikar vi mackor och något som vi har bakat ifrån förra veckan. Vi brukar prata om hur veckan har varit och kör en namnrunda. Sedan brukar vi få välja om vi vill spela pingis eller baka något till nästa vecka. Efter det gör vi allt ifrån olika lekar eller spelar spel. Det händer ibland att vi kör en lek/spel som heter maffia. Jag gillar när vi kör maffia och olika lekar. I slutet har vi en liten ljusrunda. Elisabet delar några tankar med oss och sedan skickar vi runt ett värmeljus och man får säga något om man vill. Det brukar vara ganska livligt under eftermiddagen på Andreasfredag men när vi sätter oss ner i soffan blir vi lugna och det är skönt.

Nora

Här kan du läsa mer om Andreasfreda´ >>