Kalendarium

Februari

3 fredag

15.30 Andreasfreda´

4 lördag

10.00 - 16.00 Kläder i fokus.
Vi lappar, lagar och syr om.
Elisabet Ravelojaona
Läs mer bland notiserna

5 söndag

Uppenbarelsens ljus
11.00 Andreasmässa
Elisabet Ravelojaona, Tina Bergholm,
kören Con Spirito.

7 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

9 torsdag

18.30 Tala film – Tala liv
Vi ser filmen The Two Popes.

10 fredag

15.30 Andreasfreda
18.30 Ung kväll

12 söndag

Och ordet blev människa
11.00 Gudstjänst med och för alla åldrar
Elisabet Ravelojaona, Marie Åström.
Joel och Matilda Egerhag, musik.

14 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

15 onsdag

12.00 Luncmusik med onsdagscafé
Sånger om kärlek
Tina Bergholm, sång och piano.
Hilda Bergholm, sång.

14.00 Andreaskyrkan läser
Läs mer här

17 fredag

15.30 Andreasfreda´

19 söndag

Kärlekens väg
11.00 Taizégudstjänst
Mats Carlsson, Gunnel Laveson von Malmborg,
Tina Bergholm, kören Con Spirito, instrumentalister.

21 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

24 fredag

15.30 Andreasfreda
18.30 Ung kväll

25 lördag

10.00 - 14.00 Pilgrimsvandring
i samarbete med Rastplats Söder.

26 söndag

Prövningens stund
11.00 Gemensam gudstjänst med Nordisk Kinesiska Kristna Församlingen i Stockholm.
Mats Carlsson, Tina Bergholm.
Körsång Kinesiska församlingen.
Samtal, information vid kyrkfikat med den kinesiska församlingen.

28 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

Mars

1 onsdag

12.00 Lunchmusik med onsdagscafé
Akustiska poplåtar
Sabrelia - Julia och Filippa Pettersson,
Olivia Elveborg, sång och piano.

4 lördag

10.00 - 16.00 Retreatdag
Elisabet Ravelojaona. 
Läs mer bland notiserna

5 söndag

Den kämpande tron
11.00 Andreasmässa
Elisabet Ravelojaona, Åsa Lindström.
Åsa Bosdotter, sång och piano.

7 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

9 torsdag

18.30 Tala film – Tala liv
Vi ser filmen The man who sold his skin.

10 fredag

15.30 Andreasfreda´
18.30 Ung kväll

11 lördag

10.00 Församlingens årsmöte.

17.00 Konfirmationsträff

12 söndag

Kampen mot ondskan
11.00 Gudstjänst med årshögtid
Mats Carlsson, Elisabet Ravelojaona,
Tina Bergholm, kören Con Spirito.

14 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

15 onsdag

12.00 Lunchmusik med onsdagscafé
Ljuset återvänder ständigt
Eva Svedberg, sång.
Karin Kjellberg, piano.

17 fredag

15.30 Andreasfreda

18 lördag

9.30 Lördagsfrukost
En grönare kyrka - andlig vägledning i klimatkrisen
Lena Bergström, Petra Carlsson Redell. 
Läs mer bland notiserna

19 söndag

Livets bröd
11.00 Gudstjänst
Mats Carlsson, Marie Åström.
Bön och insamling till Equmeniakyrkans utbildningar.

21 tisdag

12.00 Öppen kyrka
12.30 Lunchbön

24 fredag

15.30 Andreasfreda
18.30 Ung kväll

25 lördag

18.00 Tackgudstjänst för Equmeniakyrkans bildarsamfund.
Mer information kommer.

26 söndag

Maria får ett särskilt uppdrag
11.00 Gudstjänst för och med alla åldrar
Elisabet Ravelojaona

29 onsdag

12.00 Lunchmusik med onsdagscafé
Jazzduo
Erik Palmberg, trumpet.
Anton Dromberg, piano.

31 fredag

15.30 Andreasfreda´