katarina Som pastor i Andreaskyrkan arbetar jag med allt från utformande och genomförande av gudstjänster, det nära samtalet med människor, barndop och begravningar till budgetarbete och planering av städlistor.
Det är ett arbete fyllt av liv och kreativitet. Där, för min del, mötet med människor är det allra viktigaste. För i mötet med varandra där bor Gud.

I mitt arbete som församlingsföreståndare har jag tillsammans med vår styrelse ett övergripande ansvar för församlingens verksamhet.

Jag är också arbetsledare i vårt arbetslag. Ett arbetslag där vi tillsammans planerar och genomför gudstjänster, konserter, bibelundervisning, samtalskvällar och mycket mer.

Vill du nå mig för frågor angående vår verksamhet i Andreaskyrkan, Söders Kristna Råd eller för att boka en tid för samtal gör du det på telefon 08-640 67 88 eller via epost: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den..